2013. december 1., vasárnap

A máriatövis gyógynövényes hatékonysága

A máriatövisről megállapították, hogy képes visszafordítani az akut és a krónikus méjbetegségeket is. Jelentős antioxidánsainak köszönhetően igen hatékonyan képes leszámolni a szabad gyökökkel.

A máriatövis előnyös a májnak, védi és regenerálja azt és az egyik legjobb megelőző gyógynövény, amit ma ismerünk, mivel nemcsak a megvédi a máj, a vese, az epehólyag, a bőr, az agy és más szervek sejtjeit és aszöveteit a bejövő toxinoktól, hanem képes a májat ösztönözni arra a májat, hogy az megtisztítsa magát a káros anyagoktól, például az alkoholtól, a drogoktól, a gyógyszerektól, a higánytól és más nehézfémektől, a növényvédő szerektől, az érzéstelenítőktől és még a gombák mérgeitől is.


A máriatövis további előnyei

-A máriatövis gyorsítja a fehérjeszintézist a májsejtekben. Ez serkenti a májat az SOD előállítására, ami szintén egy erős gyökfogó. Ez megakadályozza, hogy a glutation nevű fehérje kiürüljön a májból. A kutatók kimutatták, hogy a máriatövis stimulálja az RNS szintézisét is, ami egy fontos molekula és a fehérjeszintézis ellenőrzését végzi.

-A máriatövis védi a vesét és jótékony hatással van az olyan bőrproblémákra is, mint a pikkelysömör.

-A máriatövis blokkolja az allergiás és gyulladásos reakciókat.

-A máriatövis fokozza az immunválaszt és a szövetek fertőzését is csökkenti.

-A máriatövis fenntartja a máj alapvető funkcióit, így az érrendszert is tisztán tartja.

2013. november 6., szerda

A máriatövis hozzájárul a máj egészségéhez és harcol a rákkal szemben.

A máj és a vese nagymértékben felelős a szervezet méregtelenítéséért, de van egy határ, amin túl már nem képesek a csodára: a mai világban olyan sok méreganyagot halmozunk fel a szervezetünkbe, hogy igencsak megterheljük ezt a két szervet. Ha pedig a máj és a vesék méreganyagokkal túlterheltek, akkor nem működnek megfelelően vagy súlyos esetben le is állnak.

A máriatövis azonban képes megállítani ezt a folyamatot. Már az első században felismerték, hogy a máriatövis erős gyulladásgátló és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. A silymarin nevű flavonoid komplexe védik a májsejteket a toxinokkal szemben. Gyakran használják az alkoholisták és a májzsugorban szenvedők májának gyógyítására is.


Tanulmányok

-Egy tanulmány azokat az embereket vizsgálta, akik 5-20 éve különösen mérgező vegyi anyagknak vannak kitéve a munkájuk során. A máriatövis 30 napos adagolásával azonban jelentősen javult náluk az általános májfunkció.

-Több kutatás is kimutatta, hogy a máriatövis segíti az egészséges prosztata működést és képes a tápcsatornában semlegesíteni a szabad gyököket is. Mivel az immunválasz többsége a gyomor-bél traktusból ered, ezért a máriatövis kiváló méregtelenítő és immunerősítő gyógynövény.

-Az ellenőrzött laboratóriumi vizsgálatok arra világítottak rá, hogy a máriatövis hatékony lehet a rák kezelésében is. A silymarin hatására a rákos sejtek abbahagyják az osztódásukat és így nemcsak a rák terjedése, hanem az áttétek képződése is megállítható. A silymarin ráadásul csökkenti a rákos sejtek élettartamát is. Ezek az eredmények még további vizsgálatokat igényelnek, de a korai kutatások már eléggé biztatóak e téren. A máriatövis csökkenti a kemoterápia májkárosító hatásait is.

-Kimutatták azt is, hogy a máriatövissel hatékonyan lehet csökkenteni a koleszterinszintet, illetve növelni az inzulinérzékenységet a 2-es típusú cukorbetegek esetében.

2013. október 29., kedd

A máriatövis és a hepatitis C

Az olyan gyógynövények, amiket évezredek óta használnak a távol-keleti országokban, egyre népszerűbbek nyugaton is. A kutatások és kísérletek azt mutatják, hogy a krónikus hepatitis C-t is bizonyos mértékig lehet gyógyítani különböző herbáliákkal, különösen a máriatövis kivonata, a silymarin hatékony e téren. Ezzel a gyógynövénnyel lehet fokozni a vírusellenes terápia hatékonyságát és csökkenteni lehet a betegség tüneteit is.

Fontos megjegyezni, hogy a hepatitis antivirális kezelése hosszú távon májcirózist eredményez, ami szintén egy komoly problémát jelent. Illetve van olyan típusa a hepatitis C-nek, ami már nem képes reagálni ezekre a terápiákra. Ezekben az esetekben a máriatövis egy utolsó esélyt jelent a beteg számára, hiszen előfordulhat, hogy míg a szintetikus készítmények nem bizonyulnak hatékonynak, a máriatövis képes a heptatitis C-t kezelni.

Egy 1145 főből álló kutatás igazolta, hogy a máriatövis hatékony lehet a hepatitis kezelésében. Ez a gyógynövény képes csökkenteni azon enzimek aktivitását, amik közvetlenül felelősek a hepatitis tüneteiért, illetve májregeneráló hatásának köszönhetően szintén hozzájárul a beteg egészségi állapotának javításában. Persze - teszik hozzá a kutatók - a máriatövis hatékonyságát nagymértékben befolyásolja az egyén életmódja is. Az alkoholfogyasztás, a dohányzás és az egészségtelen táplálkozás mellett a máriatövissel nem lehet sokat tenni, viszont ez a gyógynövény hatékony lehet, ha egy egészségtudatos életmódba illesztik be.

2013. október 3., csütörtök

A máriatövis és a bőr

A máriatövis egy olyan gyógynövény, ami eredetileg a Földközi-tenger térségében termett. Ezt a növényt már évszázadok óta használják, már az ókori rómaiak és görögök is gyógyítottak vele. A máriatövis hosszú szárain lila vagy piros virágok nőnek, amiben aztán a magok megbújnak. A magokban található meg legnagyobb koncenrációban a silymarin nevű flavonoid, aminek köszönhetően a máriatövisre gyógynövényként tekinthetünk. A máriatövis leggyakrabban a máj betegségeinek gyógyítására használják, de kiválóan alkalmas a bőr állapotának helyreállításában is. Egy olyan gyulladáscsökkentőről van szó, ami megnyugtatja a sérült bőrt. A máriatövis tehát a bőrbetegségekben szenvedő embereknek is előnyös, mivel a hagyományos orvoslás egy természetes alternatíváját kínálja.


Puhítja a bőrt

A Skye Herbals szerint a máriatövis gyulladáscsökkentő tulajdonságainak köszönhetően lágyítja és hidratálja a bőrt. Hatékonyan kezeli a száraz és repedezett bőrfelülete és visszaadja annak simaságát. Egészséges ragyogást és fényességet kölcsönöz az egész bőrfelületnek.


Meggyógyítja a bőrbetegségeket

A máriatövis képe a krónikus bőrbetegségek tüneteit is csökkenteni. Hatékonyan bánik el a pattanásokkal, javítja az ekcémás, az aknés és a pikkelysömörös bőr gyógyításában is.


Ragyogás

A máriatövist széles körben használják a bőrbetegségek gyógyítására. A bőrt puhává teszi, ezáltal annak újra egészséges ragyogása lesz. Képes kisimítani a kisebb ráncokat, így csökkenti az öregedés jeleit.

2013. szeptember 2., hétfő

A máriatövis ellenmondásai

A máriatövis egy közös kezelési mód azoknál a betegeknél, akik májproblémákkal vagy emésztési panaszokkal küzdenek. Bár áltlaában biztonságosnak mondható, a máriatövisnek is van néhány ellenjavallata. Bizonyos esetekben károsíthatja bizonyos gyógyszerek felszívódását. Vagyis a máriatövis használata veszélyessé is válhat, ha bizonyos gyógyszerekkel együtt szedjük őket.



A gyógyszerkölcsönhatások

A Maryland Egyetem Orvosi Központjának tudósai állítják, hogy a máriatövis zavarhatja bizonyos gyógyszerek felszívódását, ha a lebontásukhoz ugyanaz a májenzim szükségeltetik. Ezek a gyógyszerek általában az allergia, a szorongás tüneteinek enyhítésére szolgálnak, de a rákgyógyszerek, a koleszterinszintcsökkentők és a vérhígítők esetében is fennáll a kölcsönhatás veszélye. A máriatövis ezenfelül zavarhatja bizonyos antipszichotikus gyógyszerek hatékonyságát is. Éppen ezért nagyon fontos megkérdezni az orvosunkat, mielőtt el kezdenénk rendszeresen máriatövises étrendkiegészítőket fogyasztani.


Akikne nem ajánlott am áriatövis szedése

A terhesség és szoptatás alatt sem ajánlott a máriatövis szedése, valamint akkor is kerülni kell a fogyasztását, ha súlyos májbetegségben szenvedünk, mivel ilyenkor csak az orvos javasolhatja ennek a gyógynövénynek a szedését. Ha gyomor- és bélrendszeri panaszokat tapasztalunk a máriatövis fogyasztása után, akkor is érdemes felhaszni a szedésével. Azoknak is érdemes kerülni a máriatövist, akik allergiásak a parlagfűre, az articsókára, a kiwire vagy a bogáncsara.

2013. augusztus 7., szerda

Hogyan nyerjük ki a magokat a máriatövisből?

A máriatövis egy tüskés, bogáncshoz hasonlító növény, ami ugyan úgy néz ki, mint egy gyom, viszont magjait már igen régóta használják Európában a májbetegségek, a gyomorpanaszok és az epehólyag problémák kezelésére. A magok hatóanyaga a silymarin, ami blokkolja a toxikus elemek bejutását a májba. Ennek köszönhetően a máriatövis ma már az egyik legkelendőbb gyógynövény a világon. Azonban a máriatövisből igen nehéz kiszedni a magokat, mert az apró tövisek és a lila virág nem engedik igazán, hogy közel férközzünk az értékes anyagokhoz. Vannak azonban jó módszerek a magok megszerzésére.


1. Vágjuk le a máriatövis szárait ollóval és gyűjtsük össze egy kosárba őket. A legjobb, ha akkor szedjük le a növényt, amikor a feje már el kezd barnulni.

2.Hagyjuk, hogy a növény megszáradjon, barna és ropogós legyen.

3. Tegyünk egy papírzacskót egy kemény felületre - járda, úttest széle stb.

4. Tegyük a máriatövis virágainak fejét a zacskóra, majd óvatosan lépjünk rá, hogy a magok kibújjanak a helyükről. Fontos az óvatosság, mert különben összetapossuk a magokat is, pedig azokat nem akarjuk.

5. Távolítsuk el az apró részeket és hagyjuk, hogy a magok kissé megszáradjanak.

6. Szitáljuk át az egészet, hogy csak a magok maradjanak a szitán.

7. Ezután a magokat mozsárban összetörve is felhasználhatjuk.

2013. július 22., hétfő

Hogyan együk a máriatövist?

A máriatövist évszázadok óta használják gyógyászati célokra. Leggyakrabban a májkárosodás kezelésére alkalmazzák, hiszen hatékonyan javítja a májfunkciót, bár jól lehet alkalmazni a rák elleni küzdelemben, a depresszió vagy a visszér kezelésére is. Számos különböző módon lehet fogyasztani a máriatövist, hogy kihasználjuk gyógyhatásait.


A máriatövis fogyasztásának módjai


1. Forrázzuk le a máriatövis növényt egészben vagy külön a magokat. Ha a virág fejét egészben forrázuk le, akkor el lehet fogyasztani úgy, mint az articsókát.


2. A máriatövis leveleit nyersen is megehetjük. E gyógynövény íze nagyon hasonlít a spenótra, így nyugodtan belekeverhetjük salátákba és más ételekbe is.


3. Őröljük meg a máriatövis magjait, majd főzzünk belőle teát. Egyszerűen keverjük össze a magőrleményt forrásban levő vízzel és várjuk meg, amíg kioldódnak belőle a hatóanyagok, majd szűrjük le.


4. Vegyünk máriatövis kiegészítőt a közeli bioboltban. A kiegészítők a webáruházakban is megtalálhatóak. Kövessük mindig az adagolási utasításokat, hogy a máriatövis fogyasztása biztonságos legyen és megakadályozzuk a túladagolást. A legjobb, ha ezeket a kiegészítőket sok vízzel vesszük be, hogy segítsük a felszívódást.


Tippek

Beszéljünk orvosunkkal, mielőtt bármilyen étrend-kiegészítőt kezdünk el szedni. Nézzük meg mindig a lehetséges mellékhatásokat. A máriatövis esetében jelentkezhetnek gyomorpanaszok, hányinger és gyomorégés is.

2013. július 5., péntek

A máriatövis helyi felhasználása

A máriatövist általában úgy ismerjük, mint a gyógynövényt, ami igen hasznos a máj egészsége szempontjából. Azonban számos más előnye is van. Helyileg is érdemes felhasználni.


Bőrrák elleni védelem

A kutatások azt mutatják, hogy a silymarin, a máriatövis hatóaynaga védelmet nyújt az ultraibolya sugárzás és a kémiai anyagok okozta bőrrákkal szemben. Ez antioxidáns tulajdonságainak köszönhető. Érdemes tehát olyan fényvédő krémet keresnünk, amiben silymarin is található, mert ez az anyag képes megakadályozni, hogy a káros anyagok eljussanak a bőr mélyebb rétegébe. A máriatövis ezenfelül semlegesíti a szabad gyököket az egész szervezetben és megerősíti a védekező rendszerünket.


Rosacea kezelés

Egy 2008-as kutatás megerősítette, hogy a rosacea helyi kezelésére a silymarin éppen olyan hatásos, mint a metilsulfonimetát nevű vegyület. Mindkét anyag hatékonyan enyhíti a gyulladást és a fájdalmat. A máriatövis hatékonyan csökkenti a bőrpírt, az elváltozásokat, a viszketést és a bőrszárazságot is.


Psoriasis előnyei

A máriatövis a pikkelysömört is nagyszerűen gyógyítja. Egy kutatás megállapította, hogy a máriatövissel a vörös, viszkető foltokat és az ezüstös pikkelyeket is meg lehet szüntetni.


Kozmetikai termékek

Ma már sok ember választ növényi alapú termékeket, mert ezekben nincsenek mérgező anyagok és erős antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek. Ezek a krémek áltlaában olyan anyagokat tartalmaznak, amik csökkentik az oxidatív stresszt, ami elsődleges kiváltó oka a bőrbetegségeknek és az öregedésnek.

2013. június 15., szombat

Testépítés és a máriatövis

A máriatövist igen gyakran használják a testépítők és a sportolók, hogy a súlygyarapodásra, izomnövelésre összpontosíthassanak. A máriatövist a fehérjekiegészítőkkel együtt vagy azok helyettesítésére használják. A kutatások már korábban bebizonyították, hogy a máriatövis igen hatékonyan képes javítani a máj működését és megvédi azt a károsodástól. A toxinok, az alkohol, bizonyos ételek, valamint a paracetamol károsíthatják a májat és növeli annak a valószínűségét, hogy egy idő után szerves májelégtelenség alakuljon ki nálunk. A máriatövis segít ellensúlyozni a magas koleszterinszintet, ami potenciális veszélyt jelent azoknál, akik magas fehérjetartalmú étrendet fogyasztanak az izomtömeg növelésének reményében. Persze ahhoz, hogy a máriatövist felhasználhassuk mint étrendkiegészítő vagy mint izomtömeg-növelő szer, fontos, hogy tájékoztassuk kezelőorvosunkat, aki majd beszámol a lehetséges mellékhatásokról és a szükséges dózisokról.

De mit is kell tudni a máriatövisről a testépítőknek?


1. A máriatövist négy alapvető formában vásárolhatjuk meg. Létezik szárított gyógynövény kapszulaként, folyadékként, alkoholos kivonatként és tinktúraként. Illetve ezeken túl a silymarint - a máriatövis aktív hatóanyagát - is külön beszerezhetjük. Egyébként ez az egyik legnépszerűbb formája, hiszen a folyékony forma az, ami megkönnyíti a szervezet számára a hatóanyagok felszívódását. Az alkoholos kivonatot nem fogyaszthatják azok, akik az alkohol okozta májkárosodásban szenvednek.


2.

Szedjünk 2-400 mg máriatövis kivonatot naponta 1-3 alkalommal, ha szeretnénk elkerülni a fehérjeporok okozta májkárosodást és fokoznánk az izomtömeg növekedését. Ha szárított gyógynövény formájában találkozunk e kiegészítőkkel, akkor érdemes abból naponta 12-15 mg-ot elfogyasztani étkezésenként.


3.

Zúzzuk össze a szárított máriatövist és adjuk hozzá a gabonához, zabpehelyhez vagy más élelmiszerhez. Sokan nem szeretik ennek a gyógynövénynek az ízét, de éppen ezért jó, ha már élelmiszerbe elrejtve használjuk fel. De ha nincs problémánk az aromájával, akkor érdemes leforrázni és teaként fogyasztani, mert így is igen hatékony.

2013. május 26., vasárnap

A máriatövissel hatékonyan méregteleníthetek?

Ha szeretnénk a szervezetet megtisztítani a káros anyagoktól, akkor a máriatövis egy jó választás. Ez a gyógynövény ugyanis javítja a máj működését, így fokozza a szervezet méregtelenítő funkcióit. A máriatövist 2000 éves történetében számtalan májprobléma kezelésére használták. Több kutatás is igazolta a máriatövis májvédő tulajdonságait. Természetesen ennek a gyógynövénynek is lehetnek mellékhatásai, így fontos, hogy konzultáljunk orvosunkkal, mielőtt rendszeresen el kezdenénk fogyasztani.


Hatásai

A máriatövis háromféleképpen hat a májra. Egyrészt gátolja a toxinok bejutását a májsejtekbe, segít regenerálni a halott vagy diszfunkcionális májsejteket, valamint a szabad gyököket is képes semlegesíteni. Ezeknek a hatásoknak köszönhetően megakadályozható a toxinok bejutása és a már bejutott szennyezőanyagok is kiüríthetőek.


Használat

A máriatövist fel lehet használni, hogy megakadályozzuk az alkohol, a nikotin, a szén-monoxid, a gombák mérgeinek, a vegyi anyagok okozta sejtkárosodást. Hatásos lehet a paracetamol, a sugárzás, a vas túlterhelés és a fenilhidrazin okozta májkárosodás megakadályozásában is. A májfunkció támogatása érdekében érdemes napi 100-200 mg máriatövist fogyasztani.


Mellékhatások

A máriatövis áltlaában biztonságosnak mondható, de ritka esetekben okozhatnak olyan enyhe mellékhatásokat, mint puffadás, gyomorégés, epehólyag panaszok. Az érzékeny személyeknél allergiás reakciókat is kiválthat.

2013. április 25., csütörtök

A máriatövis és kivonata

A máriatövist már kapszulaként, teákként, tinktúraként is be lehet szerezni és mindről azt állítják, hogy hatékony a máj védelmének elősegítésére vagy annak javítására. A növény olyan betegségeket tud kezelni, mint a májzsugorodás, a hepatitis és a gombamérgezés okozta májkárosodás. Csak egy orvos tudja megállapítani, hogy melyik gyógynövény kúra lehet a legmegfelelőbb a számunkra. Ha nem tudjuk, hogy a máriatövis melyik részét vagy melyik aktív vegyületét keressük pontosan, akkor könnyen vásárolhatunk haszontalan terméket.

A növény
A máriatövis a bogáncsok rendjébe tartozó gyógynövény, ami 2-3 méteres magasságba is megnőhet. A gyógynövény virágai bordók vagy lilák és kis, kemény magokat gyűjtenek magukban. A máriatövis szára tüskés és fehér pöttyök találhatóak rajta, mintha “tejet sírna”. A növény ismert még St. Mária bogáncsként, Mária bogányként, szent bogáncsként.

Aktív vegyület
A máriatövis hatékonysága a silymarin nevű flavonoidtól függ. Ezek a flavonoidok májjavító tulajdonságokkal bírnak. A silymarin azért hatékony, mert egy rendkívül erős antioxidánsként és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bír. Rendkívül jól védi az új májsejteket és hatékonyan javítja a sérülteket is.

Növényi rész
A máriatövisnek csak a magjai tartalmaznak silymarint. Ha más növényi részt próbálnának eladni nekünk, azt utasítsuk vissza, mert azok értéktelenek. Kiegészítők közül is csak azt vásároljuk meg, ami a magokból készült kivonatokat tartalmazza.

2013. április 2., kedd

A máriatövis allergiás reakciók

A máriatövis vagy Silybum marianum egy régóta használt gyógynövény. A máriatövis aktív hatóanyaga a szilimarin, ami egy antioxidáns tulajdonságokkal bíró flavonoid, illetve ezzen az anyagnak gyulladáscsökkentő hatása is jelentős. A szilimarin segíthet a májkárosodás leküzdésében és az új sejtek növekedésében. A máriatövis leggyakoribb mellékhatásai között gyomor- és bélrendszeri panaszok szerepelnek, viszont az arra érzékenyeknél allergiás reakciót is kiválthat. Sohase szedjük a máriatövist kezelőorvosunk jóváhagyása nélkül.

A máriatövis használata
A máriatövist elsősorban a májbetegségek kezelésére, például az alkoholmérgezés, a hepatitis, a cirózis, a vírusos hepatitis gyógyítására használják, állítja a Maryland Egyetem Orvosi Központja. A Központ azt is megállapította, hogy a máriatövis képes hatékonyan ellensúlyozni a gyilkos galóca toxicitását is. Ha a mérgezést követő tíz percen belül a máriatövis elfogyasztásra kerül, akkor a gombamérgezés megúszható.

Allergia
Az allergiás reakciók az immunrendszer által kiváltott hatások, amik bizonyos gyógynövények esetében is jelentkezhetnek. A máriatövis okozhat orrfolyást, tüsszögést és könnyezést, valamint allergiás kötőhártya-gyulladást, bőrpírt, viszketést és duzzanatot. A máriatövis tehát kiválhat némelyeknél allergiás reakciókat, ám ezek nem veszélyesek, viszont kellemetlenek lehetnek. Vagyis a máriatövis használata áltlaában biztonságosnak tekinthető, viszont lesz néhány olyan ember, aki allergiás erre a gyógynövényre.

2013. február 26., kedd

Mi is az a máriatövis?

A máriatövis az Őszirózsák családjának tagja, a szászszorszép közeli rokona. A máriatövist már évszázadok óta használják az orvosok a máj és az epehólyag problémáinak kezelésére, ezen szervek megelőzésére és funkcióinak javítása érdekében. A görög-római korban a máriatövist a májzsugorodás, a hepatitis és az epehólyag betegségek kezelésére használták legtöbbször.
A máriatövis legfontosabb hatóanyaga a silymarin, ami a flavonoidok egy olyan csoportja, ami közvetlenül a májat védi és megóvja azt a méreganyagoktól. A silymarin a növény magjaiban található meg a legnagyobb koncentrációban, így a kivonatokat is ebből a részből készítik el.
A máriatövis a májon túl más szervekre is pozitívan hat, éppen ezért képes csökkenteni a koleszterinszintet és a cukorbetegség tünetei, valamint növeli az inzulinérzékenységet is. Máriatövissel hatékonyan csökkenthető a másnaposság is. Sok természetgyógyász egyetért abban, hogy a máriatövis ideális gyógynövény az egyes mérgezési tünetek (vegyi mérgezés, füst belélegzése, ételmérgezés, stb) enyhítésére.
A máriatövishez kapszula, folyékony kivonat vagy tinktúra formájában lehet hozzájutni. Minél koncentráltabb a formula, annál könnyebb lesz azt befogadni és annál gyorsabban lép be a véráramba. A leghatékonyabb komplex a silymarin-foszfatifil, ezzel a vegyülettel a májbetegségek könnyen kezelhetőek, mivel az anyag gyorsan képes a sejtmembránba behatolni.
lehetséges mellékhatásai: hasmenés, gyomorrontás, puffadás, hasmenés, allergiás reakciók.

2013. február 22., péntek

A máriatövis és a Lyme-kór

A Lyme-kór a connecticutti Old Lyme városáról nevezték el, mert itt diagnosztizálták először ezt a betegséget. A kór a fertőzött kullancs által terjed, ami hordozza a baktériumot. A Lyme-kór erős antibiotikummal kezelhető, viszont a máriatövissel felgyorsítható a gyógyulási folyamat.
A Lyme-kór az első szakaszban ökörszem nagyságú kiütésként jelentkezik, ami egyre nagyobb lesz. Influenza szerű tünetek jelentkeznek: fejfájás, hidegrázás és láz. Néhány hónappal később a betegség második szakaszában szív- és idegrendszeri problémák lépnek fel. Az arc és más testrészek bénulása, a belső szervek sérülésének lehetősége is fennáll. Az időben felismert Lyme-kór kezelhető antibiotikumokkal, de érdemes máriatövises kiegészítést is alkalmazni. A megfelelő dózis meghatározása nem és személyfüggő. A kezelés hosszát a fertőzés nagysága határozza meg.
A máriatövis vagy latin nevén a Silybum marianum nem antibiotikum, viszont körülbelül kétezer éve használják a mérgezési tünetek és a fertőzések leküzdésére sylmarin hatóanyagának köszönhetően. Védi az epehólyagot, a vesét, a májat állítja a Maryland Egyetem Orvosi Központja. Modern tudományos kutatások igazolják, hogy a máriatövissel csökkenthető a gyilkos galóca okozta májkárosodás mértéke és a Lyme-kór okozta fertőzéssel is megbírkózik. Természetesen mindig kérdezzük meg orvosunkat, mielőtt el kezdjük a máriatövist rendszeresen alkalmazni, mert csak ő tudja meghatározni a számunkra leginkább megfelelő mennyiséget.