2013. április 25., csütörtök

A máriatövis és kivonata

A máriatövist már kapszulaként, teákként, tinktúraként is be lehet szerezni és mindről azt állítják, hogy hatékony a máj védelmének elősegítésére vagy annak javítására. A növény olyan betegségeket tud kezelni, mint a májzsugorodás, a hepatitis és a gombamérgezés okozta májkárosodás. Csak egy orvos tudja megállapítani, hogy melyik gyógynövény kúra lehet a legmegfelelőbb a számunkra. Ha nem tudjuk, hogy a máriatövis melyik részét vagy melyik aktív vegyületét keressük pontosan, akkor könnyen vásárolhatunk haszontalan terméket.

A növény
A máriatövis a bogáncsok rendjébe tartozó gyógynövény, ami 2-3 méteres magasságba is megnőhet. A gyógynövény virágai bordók vagy lilák és kis, kemény magokat gyűjtenek magukban. A máriatövis szára tüskés és fehér pöttyök találhatóak rajta, mintha “tejet sírna”. A növény ismert még St. Mária bogáncsként, Mária bogányként, szent bogáncsként.

Aktív vegyület
A máriatövis hatékonysága a silymarin nevű flavonoidtól függ. Ezek a flavonoidok májjavító tulajdonságokkal bírnak. A silymarin azért hatékony, mert egy rendkívül erős antioxidánsként és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bír. Rendkívül jól védi az új májsejteket és hatékonyan javítja a sérülteket is.

Növényi rész
A máriatövisnek csak a magjai tartalmaznak silymarint. Ha más növényi részt próbálnának eladni nekünk, azt utasítsuk vissza, mert azok értéktelenek. Kiegészítők közül is csak azt vásároljuk meg, ami a magokból készült kivonatokat tartalmazza.

2013. április 2., kedd

A máriatövis allergiás reakciók

A máriatövis vagy Silybum marianum egy régóta használt gyógynövény. A máriatövis aktív hatóanyaga a szilimarin, ami egy antioxidáns tulajdonságokkal bíró flavonoid, illetve ezzen az anyagnak gyulladáscsökkentő hatása is jelentős. A szilimarin segíthet a májkárosodás leküzdésében és az új sejtek növekedésében. A máriatövis leggyakoribb mellékhatásai között gyomor- és bélrendszeri panaszok szerepelnek, viszont az arra érzékenyeknél allergiás reakciót is kiválthat. Sohase szedjük a máriatövist kezelőorvosunk jóváhagyása nélkül.

A máriatövis használata
A máriatövist elsősorban a májbetegségek kezelésére, például az alkoholmérgezés, a hepatitis, a cirózis, a vírusos hepatitis gyógyítására használják, állítja a Maryland Egyetem Orvosi Központja. A Központ azt is megállapította, hogy a máriatövis képes hatékonyan ellensúlyozni a gyilkos galóca toxicitását is. Ha a mérgezést követő tíz percen belül a máriatövis elfogyasztásra kerül, akkor a gombamérgezés megúszható.

Allergia
Az allergiás reakciók az immunrendszer által kiváltott hatások, amik bizonyos gyógynövények esetében is jelentkezhetnek. A máriatövis okozhat orrfolyást, tüsszögést és könnyezést, valamint allergiás kötőhártya-gyulladást, bőrpírt, viszketést és duzzanatot. A máriatövis tehát kiválhat némelyeknél allergiás reakciókat, ám ezek nem veszélyesek, viszont kellemetlenek lehetnek. Vagyis a máriatövis használata áltlaában biztonságosnak tekinthető, viszont lesz néhány olyan ember, aki allergiás erre a gyógynövényre.