2015. április 28., kedd

Hogyan ellenőrizzük a máj egészségét?

A MayoClinic szerint az orvosok képesek felmérni a májunk egészségügyi állapotát egy egyszerű májfunkciós panel segítségével. E panel során egy sor vérvizsgálatot végeznek, amely megméri a vérben az enzimek és a fehérjék szintjét. Ezek a vérvizsgálatok képesek követni mind a májkárosodást, mind a máj egészségét. Az American Academy of Family Physicians kimondja, hogy a májfunkciós panel három enzim szintjét is értékeli, amelyek egy májbetegség vagy -sérülés során növekednek meg a vérben. A teszt ezenfelül méri a fehérje albumin szintjét és a vér salakanyagszintjét, a bilirubintszintet. Az összesített eredmények lehetővé teszik az orvos számára, hogy értékelje a páciens májának általános állapotát.


A betegeket bizonyos esetekben kérik arra is, hogy kerüljék el bizonyos gyógyszerek fogyasztását.


A levett vért laboratóriumi elemzésre küldik el. Attól függően, hogy a vérvizsgálat melyik egészségügyi intézményben történik, a beteg az orvosától vagy a laboratóriumban fogja megtudni az eredményeit. Jellemzően ezt egy újabb orvosi találkozó követi, amely során a vérminta elemzésre kerül az orvos által. A legtöbb esetben az orvos áttekinti a májfunkciós panel hozta eredményeket, az orvos segít annak értelmezésében és ha az eredmények májkárosodásra utalnak, akkor az orvos a megfelelő kezelési módokat is ismerteti.


Máriatövissel a májkárosodás ellen

A fitoterápia eszközei közül a máriatövis készítményeivel lassítható vagy mérsékelhetô a májkárosodás. A máriatövis-alapú szerek a bizonyítékokon alapuló orvoslás elismert eszközei, amelyeket májkárosodás adjuváns kezelésének fontos szerei között tartanak számon.

2015. április 2., csütörtök

A máriatövis segíthet a hajhullásban?

A máriatövist már igen rágóta használják, mivel potenciálisan hatásosnak tekinthető a gyomorégés kezelésében, a szezonális allergiák csökkentésében stb. A máriatövis az egyik olyan anyag, amiben nagy koncentrációban van jelen a silymarin, ami egy olyan flavonoid, mely széles körben alkalmazható a különféle májbetegségek esetében, illetve a tumorok növekedésének megállításában. A máriatövis esetében elegendő hatékonyságról beszélhetünk e problémák kezelésében. Néhány hajnövesztő termék is tartalmaz máriatövist, de egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy ez mindenkinél segíthet a haj növekedésében, illetve a hajhullás megállításában.


Kapcsolat a máriatövis és a hajhagymák között

A növekedéséhez a máriatövis hatóanyagán kívül 21 egyéb összetevőre van szükség: ezek a gyógynövények, antioxidánsok képesek megvédeni a hajhagymákat. A máriatövis kivonat ezenfelül fokozz az ösztrogén hatását, aminek következtében segíthet a hajhullás megállításában, ugyanis a kutatók feltételezik, hogy az ösztrogénnek fontos szerepe van a hajhagymák egészségének megőrzésében. Míg a máriatövis hatékonyságát a májra és a májbetegségekre jelenleg széles körben vizsgálják, addig csak kevés kutatás keresi a kapcsolatot a máriatövis és a hajhullás között. A máriatövist általában biztonságosnak mondják, csak olyan enyhe mellékhatásokat képes produkálni, mint a gyomorrontás. Persze fontos, hogy ne szedjük terhesség és szoptatás alatt, illetve olyan egészségügyi körülmények között, amikor olyan gyógyszert szedünk, amely hatással lehet az ösztrogénszintre. Kérdezzük meg keelőorvosunkat, mielőtt bármilyen kiegészítőt rendszeresen el kezdenénk szedni.

Gyógynövények, melyek jó hatással vannak a pH-szintre

Ha rossz egészségi állapotban vagyunk, akkor az annyira frusztráló és zavaró lehet, hogy könnyű megérteni, hogy egyesek miért fogják meg sorsukat egy csodaszer után kutatva. Az egyik legnépszerább elmélet szerint az optimális egészség csak megfelelő diétával érhető el, amelyben a savas és a lúgos pH-szintű élelmiszerek kiegyenlítik egymást. Ebben a diétában számos gyógynövény és kiegészítő is szerepel, amelyek segítenek a szervezet megfelelő pH-szintjének elérésében. Persze ez sem csodaszer, ez a módszer is csak akkor műödik, ha következetesen és módszeresen visszük végig.


Savas és lúgos gyógynövények

Nincs igazi bizonyíték arra, hogy nyál és a vizelet pH-értékének változással hatással van-e az általános egészségre. De érdemes azért kísérletezni az olyan gyógynövényekkel, melyek állítólagosan elősegítik a pH-egyensúly kialakítását. A magasabb bázis egyensúlyt elősegíti többek között a lucerna, az árpafű, a bazsalikom, a koriander, a gyermekláncfű, a kamut fű, a sóska, a stevia, a szalmafű és a búzafű. Ginzeng pedig képes savasítani a szervezetet.


Ha bizonyos típusú élelmiszerből túl sokat eszünk, akkor a szervezetben felhalmozódhatnak a savak, míg más esetben a lúgok. Az tehát, hogy mit eszünk, nagymértékben befolyásolja azt, higy milyen a szervezet pH-értéke, de alapvetően a vizelet és a nyál pH-ját képesek megváltoztatni ezek az élelmiszerek.