2014. november 25., kedd

Hogyan védheti meg a máriatövis az egészségedet? 1.

A máriatövist egyre többen használják különfélébbnél különfélébb célokra és egyre több kutatás igazolja jótékony hatásait, ezért nem véletlen, hogy az egyik legnépszerűbb gyógynövénnyé vált az utóbbi években De tudjuk is meg, hogy ez miért történt pontosan.

A növényt az ókori görögök elsősorban úgy ismerték, hogy képes megvédeni a májat. Arra használták, hogy erősítsék vele a májat, illetve, hogy a régi és sérült sejtek helyére újakat építsenek vele.

A máriatövis ezenfelül egy nagyszerű gyógyhatású növény, ami képes a bőrbetegségek kezelésében is részt venni, például hatékonyan gyógyítja a psoriasist, illetve a legújabb tanulmányok arra engednek következtetni, hogy a máriatövis hatékony fegyver lehet a bőrrákkal szemben is. Bízom benne, hogy az elkövetkező években még több kutatás fog foglalkozni a máriatövissel, mivel így még mélyebben fel lehet tárni gyógyhatásait. A táplálkozási szakértők egyetértenek abban, hogy a legjobb módja, hogy maximálisan kihasználjuk a máriatövis előnyeit nem más, mint hogy standardizált kivonatokat kezdünk el fogyasztani, amelyek legalább 85%-ban tartalmaznak silymarint. Érdemes kerülni a máriatövises teákat, mivel a hatóanyag nem jól oldódik vízben, ezért jobban járunk, ha kivonatok, kapszulák formájában jutunk hozzá a hatóanyaghoz, a silymarinhoz.

Az is nagyon hatékony lehet, ha találunk egy olyan étrendkiegészítőt, amiben nemcsak silymarin van, hanem más gyógyhatású kivonatok is, amelyek egymás htását erősítve fejtik ki a hatásukat az emberi szervezetben.

2014. október 31., péntek

A máriatövis kivonatok biztonságossága 1.

A máriatövis egyes részeit már évszázadok óta használják, mint egy gyógynövényt, amely természetes módon képes javítani a különféle betegségeket. Leggyakrabban a máriatövist azért szedik, hogy megóvját a májat a különféle méreganyagoktól. Az alkoholistáknál és a hepatitis betegeknél is használják a máriatövis kivonatokat, mert ezzel meg lehet védeni a májat a végső károsodástól. Azonban nagyon fontos, hogy beszéljünk orvosunkkal, mielőtt rendszeresen el kezdjük szedni a máriatövis kivonatokat.


Gyógyszer kölcsönhatások

Egy komoly biztonsági probléma a máriatövis kivonatokkal kapcsolatban, hogy esetenként előfordulhat, hogy kölcsönhtásba lép a különféle gyógyszerekkel. Éppen ezért ne szedjük a máriatövist anélkül, hogy beszéljünk az orvosunkkal, főleg akkor, ha az adott tabletta antihisztamin, kolesterinszabályzó, szorongás elleni gyógyszer, véghígító vagy a rák kezelésére felírt gyógyszer. A kölcsönhatás annak “köszönhető”, hogy a máriatövis és ezen gyógyszerek hatóanyagait ugyanazok a májenzimek bontják le. Az antipszichotikus gyógyszereket, az altatószereket szintén nem szabad a máriatövissel együtt szedni.


Szempontok

Győződjön meg róla, hogy a máriatövis kivonat nem alkoholos, ugyanis az alkohol károsíthatja a májat. Ha a májfunkció erősítésére szeretnénk használni a máriatövist, akkor a legjobb, ha nem alkohollal együtt használjuk ezt.


Sürgősségi tünetek

Ha bármilyen súlyos allergiás reakció lépne fel a máriatövis fogyasztása után, akkor ne használjuk tovább és azonnal lépjünk kapcsolatba az orvosunkkal. Ezen tünetek lehetnek a csalánkiütés, a duzzanat, a légzési nehézség és a szédülés. A mellékhatások ilyen esetben valószínűleg néhány órával a máriatövis kivonat elfogyasztása után jelentkeznek.

2014. október 21., kedd

A máriatövis tea 1.

A gyógynövényekből készített teák nagymúltú hagyományra tekintenek vissza, már nagyon régóta használják fel ezeket gyógyászati célokra. A máriatövisből is gyakran készítenek teát, hogy ezzel védjék a májat, illetve, hogy más egészségügyi állapotok kezelésére is felhasználják. A máriatövisből készített teát általánosan biztonságosnak tekintik, de nagyon fontos, hogy mielőtt el kezdenénk rendszeresen használni, keressük fel orvosunkat.


A máriatövis növény

A máriatövis vagy Silybum marianum eredetileg a Földközi-tenger térségében élt, de most már az egész világon termesztik a mediterrán éghajlaton. A máriatövis neve onnan ered (angolul tejbogáncs), hogy a növény leveleiben tejszerű folyadék található. A máriatövis hatóanyagát silymarinnak nevezik, ami valójában három flavonoid kombinációját jelenti (silibinin, silidianin, silicristin), melyek egyébként erős antioxidánsok is. A silymarinról úgy gondolják, hogy ez az anyg felelős lehet a májsejtek védelmében és javításában, valamint képes arra is, hogy csökkentse a májban a gyulladásokat.


A máriatövis a gyógyászatban

A máriatövis teát hagyományosan a májbetegségek kezelésére használják, például a cirózis és a krónikus hepatitis gyógyítására, illetve az epehólyag rendellenességek kezelésére is igen hatékony lehet, állítja a National Center for Complementary and Alternative Medicine. Egyéb betegségek is vannak, amelyeket hagyományosan képes kezelni a máriatövis tea, ezek közé tartozik a magas koleszterinszint, a 2-es típusú cukorbetegség, a gombamérgezés, cirrhosis és bizonyos típusú rákos megbetegedések. A máriatövist ezenfelül felhasználják a vese védelmére, a gyulladásos bélrendellenességek gyógyítására, illetve a pikkelysömör és a legyengült immunrendszer kezelésére is.

2014. október 1., szerda

A máriatövis és a kemoterápia

A máj károsodása az egyik legkomolyabb hátránya a kemoterápiának. Néha ez a sérülés elég súlyos ahhoz, hogy a kemoterápia adagot csökkenteni kell vagy teljesen le kell állítani. Éppen ezért bármi, ami képes megakadályozni vagy leglaább csökkenti e máj-károsító hatásokat, az nagyon nagy segítség lehet a rákos betegeknek. Úgy tűnik, hogy a máriatövis éppen ilyen.


Mit mondanak a tudósok?

Egy tanulmány már megvizsgálta a máriatövis és a kemoterápia kölcsönhatását 50 akut limfoblasztos leukémiában szenvedő gyermek esetében, akiket véletlenszerűen osztottak két csoportba: az egyik csoportban a gyerekek placebot szedtek, a másikban azonos mennyiségű máriatövist. A vizsgálat kettős-vak volt, vagyis sem az orvosok, sem a gyerekek nem tudták, hogy ki mit szed.

Az 56. napon megvizsgálták a gyerekeket és azt találták, hogy a máriatövist szedő gyermekeknél a vérben jóval kevesebbek voltak azok a markerek, amelyek a májkárosodás mértékét jeleznék. Ennek köszönhetően ennél a csoportnál nem kellett csökkenteni a kemoterápia adagját, mivel a máriatövis megvédte a májsejteket a károsodástól. A vizsgálat persze egyelőre nem volt elég nagy ahhoz, hogy megtudjuk, hogy más ráktípusok esetében is így működhet a máriatövis.

A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a máriatövissel jelentősen csökkenthető a máj toxicitása a kemoterápia ideje alatt. A kutatók megnézték a többi sejt állapotát is, amely során világossá vált, hogy a máriatövis javítja a kemoterápia eredményességét is, mivel elősegíti a rákos sejtek pusztítását.

2014. szeptember 2., kedd

Három hasznos növény a máj egészségéért

Sokan hívei a gyógynövények használatának, nekik eláruljuk, hogy vannak olyanok is, amelyek képesek fokozni a máj egészségét és eltávolítani a méreganyagokat a szervezetből. Sőt néhány kutatás azt mutatja, hogy vannak gyógynövények, amelyek segítenek legyőzni a májbetegségeket, mint például a cirózist vagy a fertőzéseket, mint a hepatitis B-t és C-t. Íme néhány olyan gyógynövény, amely ígéretesnek mutatkozik a máj egészségének természetes úton történő fellendítésében.


A máriatövis

A máriatövis hasznos lehet a májzsugor kezelésében, állítja egy 2011-es tanulmány. 5 klinikai vizsgálatot elemeztek, összesen 602 cirózisos beteg részvételével és a kutatók megállapították, hogy a máriatövises kezelés jelentősen csökkentette a májbetegség okozta halálozást. Egy újabb felülvizsgálat során több kutatást átnéztek, amelyek a hepatitis kezelésével foglalkoztak és több bizonyítékot is találtak arra, hogy a máriatövis esetenként képes arra, hogy kiiktassa a hepatitis vírust a servezetből, ezenfelül hatóanyagainak köszönhetően képes megfékezni a gyulladásokat és megakadályozza a májsejtek sérülését is.


A kurkuma

Az előzetes kutatások azt mutatják, hogy kurkuma hasznos lehet a hepatitis B és C kezelésében, állítja egy 2009-es tanulmány. A tudósok felfedezték például, hogy a kurkuma kivonat segíthet megállapítai a hepatitis B vírus szaporodását. Eközben az is világossá vált, hogy a kurkuma segít elnyomni a replikációt, ha a hepatitis C vírusról van szó.


A bojtorján

A bojtorján segíthet a paracetamol okozta károkat helyreállítani, antioxidánsainak köszönhetően pedig csökkenti a mérgező anyagok májkárosító hatásait.

2014. augusztus 7., csütörtök

A máriatövis hatékonysága dózisfüggő

Ha elolvasol néhány véleményt és tanulmányt a máriatövissel kapcsolatban, világossá válthat, hogy az évek alatt milyen sokban változott e növény megítélése - elsőként gazként tekintettek rá, most pedig már gyógyászati értékeit felismerve beszélnek róla. A változás annak köszönhető, hogy a tudomány is egyre jobban megismerte ezt a növényt, azt viszont ki kell jelenteni, hogy a kutatók is tényként kezelik, hogy a máriatövis hatóanyaga a silymarin dózisfüggő, ami azt jelenti, hogy nem minden mennyiségben hat ugyanolyan nagyszerűen.

De mi a helyes adagolás? Mekkora mennyiséggel lehet elérni a kívánt hatást? A válasz erre a kérdésre még nem teljesen tisztázott. Egy dolog azonban biztos: ha a máriatövis kapszula nem tartalmaz nagy dózisban silymarint, akkor valószínűleg hatástalan lesz. A jobb kivonatok esetében 80-85%-os silymarin koncentrációról beszélünk.

A helyes adagolás persze nagymértékben függ attól, hogy milyen célokra szeretnénk hasnálni a máriatövist: egyszerűen csak a vírusos fertőzések leküzdésére, illetve a teljes egészségünk védelme érdekében. Ha nem egy adott betegség kezelésére használjuk, akkor kisebb dózisok is elegendőek, minden más esetben ajánlott az orvosunkkal egyetetni a kezelést illetően.

A gyártk legtöbbször a 100-250 mg-os napi adagokat ajánlják, de vannak olyan termékek is, amelyek tartalmaznak olyan kivonatokat, melyek hatékonyabbá teszik a máriatövis felszívódását, amelynek köszönhetően már kisebb adaggal is ugyanolyan hatást lehet elérni.

2014. július 10., csütörtök

A máriatövis: a legjobb

A silymarin, a máriatövis legerősebb és legaktívabb összetevője gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal bír. A máriatövis egészségügyi előnyei elsősorban a silymarin jelenlétének köszönhető. Beszéljünk egy kicsit most arról, hogy a silymarin a máriatövisben milyen előnyöket képes kifejteni.


A fibrózis kezelése

Az olyan tényezők mint a krónikus vírusps hepatitis és a túlzott alkoholfogyasztás is okozhat a májsejtekben gyulladást, ami fibrózishoz vezet. A silymarin segít a májsejteket nemcsak azáltal, hogy blokkolja a máreganyagok bejutását a májba, hanem azáltal is, hogy megakadályozza a májkárosodás rosszabbra fordulását.


Erősíti az antioxidánsok növekedését

A silymarin segíti az antioxidánsok termelődését a szervezetben, például a glutationét vagy a szuperoxid-dizmutázét.


Fogyókúra

A máriatövissel azért lehet fogyni, mert képes méregteleníteni a szervezetet, ugyanakkor azt is kell látnunk, hogy erre a célra számos más előnyösebb termék is rendelkezésünkre áll a piacon. Pl. itt van az ördögnyelv, amely rostjainak köszönhetően a táplálékbevitelt csökkenti.


A máriatövis be lehet szerezni kiegészítők vagy tea formájában, kombinálható más gyógynövényekkel, viszont az orvosok arra mutattak rá, hogy legfeljebb 41 hónapos időszak alatt lehet szedni úgy, hogy elkerülhetőek legyenek az esetleges mellékhatások, a hasmenés, a hányás, a gázosodás, a puffadás, a gyomorrontás stb.

2014. június 17., kedd

Új tanulmány igazolja a máriatövis hatékonyságát a máj egészsége szempontjából

Egy új tanulmány azt mutatja, hogy a máriatövis segít csökkenteni a máj duzzanatát és toxicitását, így megakadályozza a kóros sejtek növekedését és elszaporodását. A tanulmány azért fontos, mert rámutat arra, hogy a máriatövis segít a májbetegségek súlyosbodásának megelőzésében is, ráadásul elősegíti azt is, hogy a betegek jobban tolerálják a hagyományos gyógyszerek esetében előírt adagokat, különösen azért, mert a súlyos májbetegségben a duzzanat miatt gyakran a beteg csak kisebb mennyiségű gygyszert fogyaszthat. A vizsgálat során az is kiderült, hogy a máriatövissel hatékonyan lehet kezelni a gyerekeknél fellépő abnormális sejtnövekedést is.

A máriatövis egyazon családba tartozik, mint a margaréták és már régóta tisztelik a holisztikus gyógyászatban mint a máj támogatója. A máriatövis magjai egy erőteljes antioxidánst tartalmaznak, a silymarint, amelyről úgy gondolják, hogy a legjelentősebb olyan vegyület, amely felelős a gyógynövény jótékony hatásaiért. Ez a gynegéd, ám mégis hatékony gyógynövény támogatja a májműködést és elősegíti az új májsejtek növekedését.

A vizsgálat során 50 gyermeket vontak be, akiket két csoportra bontottak - az egyik csoport máriatövis kapszulát kapott az orvosi kezelés alatt, a másik placebot. 56 nap után a placebo-kontrollált csoportban szignifikánsan alacsonyabb volt az aszpartát-aminotranszferáz mennyisége és észrevették, hogy kissé alacsonyabb volt a vér markerek száma is. Az AST enzim normálisan megtalálható a vörösvérsejtekben és a szövetekben, de számuk akkor nő meg, ha a szervek vagy szövetek támadás alatt vannak.

2014. május 26., hétfő

Mit kell tudni a máriatövis hatékonyságáról?

Volt több olyan tanulmány, amely a máriatövis hatékonyságáról számolt be a májbetegségek kezelése esetében, a vizsgálatok beszámoltak arról, hogy a máriatövis lelassítja a hepatitis C vírus növekedését, illetve még a gombamérgezéseket is képe kezelni. A gombamérgezések leghatékonyabb kezelése a penicillin és silymarin kombinációja, mely közül ez utóbbi a máriatövis hatóanyaga.

A máriatövist már évszázadok óta használják a máj tonizálására. Ezek ismert orvosságok voltak a másnaposság kezelésére is. Már kimutatták a máriatövisről, hogy segít megelőzni a májkárosodás okozta expozíciót is. A silymarinról kimutatták gyulladásgátló aktivitását. Természetesen sok olyan növényi kivonat van, amelynek gyulladásgátló aktivitása igen erős. A zöld teában a katekint, a kurkumában a kurkumin, a vörös borban pedig a restrevartol az, ami képes csökkenteni a gyulladásokat, ezenfelül az omega-3 zsírsavak és más tápanyagok is rendelkeznek ezekkel az előnyökkel. Persze ezek az összetevők a megelőzés szempontjából is fontosak.

Míg a máriatövis hatékonyságát a gyulladáscsökkentésben már több vizsgálatban is felismerték, azért az orvosok nagy része még mindig úgy gondolkodik, hogy a krónikus gyulladások csökkentésében más természetes gyulladáscsökkentők hatékonyabbak lehetnek. A gyulladások elleni küzdelem pedig mindenki számára igen fontos, kortól és aktuális egészségi állapottól függetlenül. Éppen ezért a máriatövist mindenkinek ajánlott szedni.

2014. május 8., csütörtök

A máriatövis kivonatokról

Számos vényköteles gyógyszernek van toxikus hatása a májra, sőt a vegyi anyagok is negatívan befolyásolják a máj működését, ezeknek pedig az ember nap, mint nap ki van téve a munkahelyén, például a toluolnak, amelyről ismert, hogy máj toxicitást okoz. Egy vizsgálatban kimutatták, hogy ezek a kémiai gőzök rendszeresen belélegezve nagymértékben roncsolják a májműködést. Éppen ezért nagy szükség van a máriatövis kivonatok fogyasztására, még akkor is, ha nem szenvedünk semmiféle májbetegségben, csupán a megelőzésről kívánunk gondoskodni.


-Egy vizsgálatban olyan munkásokat kezeltek, akik több éven át ki voltak téve a különféle vegyi anyagoknak, közvetlenül 5-20 éven át. A vizsgálta során silymarint kaptak, így szignifikáns javulás volt elérhető náluk a májfunkció esetében.


-Egy másik tanulmány is nagyon látványosan igazolta a máriatövis hatékonyságát a májra.


-Sok újabb vizsgálat is született a máriatövis kapcsán, ahol a rák kezelésének vagy megelőzésének előnyeit kutatták. A laboratóriumi kísérletek során bebizonyosodott, hogy a silymarin számos olyan molekulát megcéloz, amelyek hatással vannak a rák progressziójára. Tehát a máriatövis rákellenes aktivitást mutat, így a későbbiekben fontos szerepe lehet a megelőzésben és a kezelésben is.


-Egy másik tanulmányban a kutatók olyan vegyületeket kerestek, amelyek jelentősen csökkentik a rák kockázatát. Egy jelentős listát állítottak össze, amelyben a zöld tea, a resveratrol, a kurkuma, a szőlőmag mellett a máriatövis kivonat is szerepelt. Sok tanulmány utal arra is, hogy a D-vitamin és a kalcium, illetve a C-vitamin és az E-vitamin kombinációja is előnyös a rák megelőzésében.

2014. április 18., péntek

A máriatövis egészségi hatásai

A máriatövis kivonat jó a máj egészséges szempontjából, de ezenkívül számos egészségügyi ellátásra kiválóan alkalmas. A máeriatövis részei közül a magokat használják fel, amikben a legnagyobb koncentrációban van jelen a silymarin, a hatóanyag.

A máriatövis magjait már a történelemben is használták a májbetegségek és bizonyos mérgezések kezelésére, pl. a gombamérgezés gyógyítására. A magokat a herbalisták is felhasználják, de étrend-kiegészítőként is találkozhatunk vele, amik a silymarint jóval magasabb koncentrációban tartalmazzák, mint maga a növény.

A silymarint a máriatövisből egy komplex folyamat segítségével vonják ki. A folyamatra azért van szükség, hogy növényjék a máriatövis biológiai hozzáférhetőségét. Így tehát a szervezet hatékonyabban lesz képes elnyelni a máriatövist.

Nagyon sok tanulmányt végeztek már a máriatövis egészségügyi hatásait vizsgálandó. Ezek a kutatások kimutatták, hogy a máriatövis hatékonyan védi a májsejteket a méreganyagoktól és a károsodásoktól.

Feltételezve, hogy a máj egészséges és nem lett kitéve semmilyen nehézfémszennyeződésnek, felmerül a kérdés, hogy megéri-e szedni a máriatövist. Azt mondom, hogy igen, mivel ma már tényleg nagyon sokan ki vannak téve a környezetszennyeződésnek: a levegővel, a vízzel és az ételekkel is számos káros anyag bejut a szervezetünkbe, így am áriatövis méregtelenítő funkcióit mindenkinek érdemes kihasználni.

2014. április 6., vasárnap

A máriatövis a mellszövet javításában

Ha egyike vagyunk azoknak a nőknek, akiknek a mellében csomók vannak, akkor pontosan tudjuk, hogy milyen aggasztó lehet ez az állapot időnként. Persze nagyon fontos, hogy ezt megmutassuk az orvosunknak, még akkor is, ha legtöbbször teljesen veszélytelenek. Azt is érdemes tudnunk, hogy a máriatövis képes ezeket a csomókat is kisimítani, ha azokat rendszeresen használjuk.

Tisztában kell lenni azzal, hogy a mellben levő csomók nemcsak a dagantokra utalhatnak, hanem a nyirokrendszer feltorlódhat bizonyos esetekben, például fáradtság vagy ingerlékenység alkalmával. Azonban ezen állapotokat nagyon jól lehet kezelni a máriatövissel.

A máriatövis arról híres, hogy regenerálja a májat és megvédi azt a méreganyagoktól. De csak kevéssé ismert, hogy igen hatékonyan támogatja a nyirokrendszert, mivel nem engedi, hogy a méreganyagok ott megtapadjanak. Vagyis a máriatövis képes oldani azokat a nyirok elzáródásokat, amik a mellszövetben is okozhatnak csomókat.

A máriatövis három hét alatt is képes ezeket a csomókat feloldani, de persze jó ezt a kezelést kiegészíteni különféle más módszerekkel is, például jógával vagy futással. Illetve természetesen az egészséges táplálkozás is mérhetetlenül fontos.

A máriatövis védi és tisztítja a májat, előmozdítja a májsejtek termelődését. Illetve a nyirokrendszer egészségét, így a mellszövet simaságát is képes fenntartani vagy esetenként helyreállítani.

2014. március 15., szombat

Mire jó még a máriatövis?

Bizonyára téged is érdekel, hogy mire jó a máriatövis. Önmagában nem hangzik túl érdekesnek, ugye? A máriatövist sok esetben csak tüskés gyomnak tekintjük és azt feltételezzük, hogy semmi haszna nincs. Azonban ez egy igen különleges gyógynövény, aminek valóban számos előnye van. A máriatövis csodálatos gyógyító tulajdonságokkal rendelkezik, különösen fontos méregtelenítő anyagként működik a szervezetben, a máj működését nagymértékben elősegíti.

A máj a legnagyobb szerv a szervezetben, körülbelül 2 kg és nagy szerepet játszik az egészsgünk fenntartásában. Akár 75%-ban is képes magát regenerálni egy teljes károsodás után. Néha azonban a máj működése egy betegség folytán legyengül, így nem lesz képes regenerálni a sejtjeit. A modern orvostudománynak egyelőre erre a problémára még nincs válasza, azonban a máriatövissel hatékonyan lehet kezelni ezt a problémát.

Igen, a máriatövis egy olyan gyógynövény, aminek megvan az a képessége, hogy a májat tonizálja és helyreállítsa. Ha lenyelik, akkor képes közvetlenül a májsejtekre hatni. Megakadályozza a mérgezési tünetek kialakulását és védi a májsejteket a károsodástól. A máriatövis képes visszafordítani az alkohol, kábítószer vagy más méreg okozta sérüléseket és károsodás is.

Ezenfelül képes megakadályozni az artériákban a plakk felhalmozódását és védi a vesét, illetve a bőrproblémák kezelésében is nagy segítséget jelent. A kutatások megállapították, hogy a gombamérgezéssel szemben is véd.

2014. február 11., kedd

A máriatövis és az agy

Az agy egy olyan szerv, amit a szabad gyökök állandóan támadnak, ami azzal jár, hogy a cellurális mátrixban zavar lép fel, az idő múlásával pedig demencia jelentkezik, mivel az agysejtek károsodnak. A demencia igen nagy arányban érinti az idősebb korosztályt, azonban úgy néz ki, hogy a máriatövissel csökkenthető ez az arány, mivel a silymarin védelemt nyújt az agysejtek sérülésével és az agyi funkciók lelassulásával szemben.

A máriatövis védi az idegeket, lassítja az öregedési folyamatokat. A silymarin képes bejutni az agyba és ott jótékonyan befolyásolja az idegi funkciókat és a kémiai neurotranszmitterek működését. Régóta ismert, hogy a máriatövis képes méregteleníteni a májat, de a silymarin erős hatást fejt ki az idegsejtekre is és az agyra. A máriatövis hatóanyaa képes megvédeni például a gliasejteket a szabad gyök károsodással szemben, amik egyébként egy alacsony minőségű baktériális fertőzés során is károsodhatnának.

A silymarint gátolja a plakk kialakullását, így megakadályozza, hogy az Alzheimer-kór tovább súlyosbodjon. Az Alzheimer-kór egyik legfontosabb mutatója a protein-amiloid plakkok, amik megakadályozzák a neuronok elektromos és kémiai jelzését. A plakk az agy normális metabolikus tevékenysége révén keletkezik, de ha nem képes a szervezet eltávolítani, akkor egy idő után demencia jelentkezik. A silymarin azonban képes az agyat segíteni ebben a méregtelenítési folyamatban és megtisztítja az amiloidokat a plakkoktól.

2014. január 27., hétfő

A máriatövis segít a paracetamol toxicitás leküzdésében?

A máriatövis egy gyógynövény, ami ígéretesnek bizonyul a májbetegségek kezelésében. A fehér erezetű levelek és a magok egy silymarin néven ismert hatóanyagot tartalmaznak, ami a májsejtekben fejti ki hatását. A paracetamol egy fájdalom- és lázcsillapító anyag, amit különféle tünetek enyhítésére használnak, azonban túl nagy mennyiségben károsíthatja a májat. A máriatövis képes megvédeni a májat a paracetamol toxicitástól.


A paracetamol és a máj

A Hepatology egy 2009-es tanulmánya arról számolt be, hogy a paracetamol volt a fő oka az akut májelégtelenségeknek a nyugati világban. Ezt a hatóanyagot több, mint 300 termékben megtaláljuk, beleértve a meghűlést kezelő gyógyszereket és a fájdalomcsillapítókat. Többféle márkanév alatt fut tehát, de az bizonyos, hogy a paracetamol májtoxicitást okoz, ha túladagolják. Ha ezt az állapotot nem kezelik, akkor mjelégtelenség alakulhat ki. Az alkohol használata növeli a kockázatát a paracetamol toxicitásnak. A mérgezédi tünetek fokozatosan és azonnal is kialakulhatnak.


A máriatövis és a máj

A silymarin belép a májsejtekbe és megakadályozza, hogy azok a sejtek elnyeljék a méreganyagokat. A National Cancer Institute beszámol arról, hogy az állatokon végzett kísérletek során a silymarin képes volt a májsejtek regenerálódását előidézni, illetve az egészséges sejtek állapotát megőrizni. Ezt a hatását a paracetamol jelenléte mellett is képes volt elvégezni.

2014. január 3., péntek

A máriatövis és a gyömbér

A máriatövis és a gyömbér is olyan gyógynövények, amiket gyakran használnak kulináris célokra is. A gyömbérnek áltláaban a gyökerét fogyasztjuk, a máriatövisnek pedig a levelei és a magvai tartalmazzák nagy koncentrációban a hatóanyagokat. Nagyjából hasonló célokra lehet őket felhasználni, azonban néhány dologban mégis eltérnek.


Felhasználásuk

A máriatövist gyakran használják a bakteriális, vírusos fertőzések kezelésére, valamint az emésztőszervi problémák gyógyítására. A máriatövis ezenfelül hasznos a hepatitis, az ételmérgezés, a rák és a májbetegségek, valamint a magas koleszterinszint, a 2-es típusú cukorbetegség és az epehólyag problémák kezelésében. A gyömbért ezzel szemben inkább a reggeli émelygések, a mogrén, a tengeri betegség, a hányinger enyhítésére használják, de jól kezeli a reumás betegségeket, a mozgászervi problémákat is.


Kutatási eredmények

Egy kutatás során egyszerre vizsgálták meg a két növényt és a kutatók arra voltak kiváncsiak, hogy a gyömbér és a máriatövis miként hat együtt. A vizsgálat eredményeit a 2006-os Biochemical Pharmacology folyóiratban tették közzé. A kutatók megállapították, hogy a máriatövisnek és a gyömbérnek is vannak olyan tulajdonságai, amik gátolják a rákos sejtek növekedését, így a tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy e két gyógynövény együttesen igen hatékony lehet bizonyos rákos megbetegedések kezelésében. Ráadásul a gyömbér és a máriatövis egyaránt alkalmas a kemoterápia mellékhatásainak, kellemetlen tüneteinek enyhítésére is.