2014. október 31., péntek

A máriatövis kivonatok biztonságossága 1.

A máriatövis egyes részeit már évszázadok óta használják, mint egy gyógynövényt, amely természetes módon képes javítani a különféle betegségeket. Leggyakrabban a máriatövist azért szedik, hogy megóvját a májat a különféle méreganyagoktól. Az alkoholistáknál és a hepatitis betegeknél is használják a máriatövis kivonatokat, mert ezzel meg lehet védeni a májat a végső károsodástól. Azonban nagyon fontos, hogy beszéljünk orvosunkkal, mielőtt rendszeresen el kezdjük szedni a máriatövis kivonatokat.


Gyógyszer kölcsönhatások

Egy komoly biztonsági probléma a máriatövis kivonatokkal kapcsolatban, hogy esetenként előfordulhat, hogy kölcsönhtásba lép a különféle gyógyszerekkel. Éppen ezért ne szedjük a máriatövist anélkül, hogy beszéljünk az orvosunkkal, főleg akkor, ha az adott tabletta antihisztamin, kolesterinszabályzó, szorongás elleni gyógyszer, véghígító vagy a rák kezelésére felírt gyógyszer. A kölcsönhatás annak “köszönhető”, hogy a máriatövis és ezen gyógyszerek hatóanyagait ugyanazok a májenzimek bontják le. Az antipszichotikus gyógyszereket, az altatószereket szintén nem szabad a máriatövissel együtt szedni.


Szempontok

Győződjön meg róla, hogy a máriatövis kivonat nem alkoholos, ugyanis az alkohol károsíthatja a májat. Ha a májfunkció erősítésére szeretnénk használni a máriatövist, akkor a legjobb, ha nem alkohollal együtt használjuk ezt.


Sürgősségi tünetek

Ha bármilyen súlyos allergiás reakció lépne fel a máriatövis fogyasztása után, akkor ne használjuk tovább és azonnal lépjünk kapcsolatba az orvosunkkal. Ezen tünetek lehetnek a csalánkiütés, a duzzanat, a légzési nehézség és a szédülés. A mellékhatások ilyen esetben valószínűleg néhány órával a máriatövis kivonat elfogyasztása után jelentkeznek.

2014. október 21., kedd

A máriatövis tea 1.

A gyógynövényekből készített teák nagymúltú hagyományra tekintenek vissza, már nagyon régóta használják fel ezeket gyógyászati célokra. A máriatövisből is gyakran készítenek teát, hogy ezzel védjék a májat, illetve, hogy más egészségügyi állapotok kezelésére is felhasználják. A máriatövisből készített teát általánosan biztonságosnak tekintik, de nagyon fontos, hogy mielőtt el kezdenénk rendszeresen használni, keressük fel orvosunkat.


A máriatövis növény

A máriatövis vagy Silybum marianum eredetileg a Földközi-tenger térségében élt, de most már az egész világon termesztik a mediterrán éghajlaton. A máriatövis neve onnan ered (angolul tejbogáncs), hogy a növény leveleiben tejszerű folyadék található. A máriatövis hatóanyagát silymarinnak nevezik, ami valójában három flavonoid kombinációját jelenti (silibinin, silidianin, silicristin), melyek egyébként erős antioxidánsok is. A silymarinról úgy gondolják, hogy ez az anyg felelős lehet a májsejtek védelmében és javításában, valamint képes arra is, hogy csökkentse a májban a gyulladásokat.


A máriatövis a gyógyászatban

A máriatövis teát hagyományosan a májbetegségek kezelésére használják, például a cirózis és a krónikus hepatitis gyógyítására, illetve az epehólyag rendellenességek kezelésére is igen hatékony lehet, állítja a National Center for Complementary and Alternative Medicine. Egyéb betegségek is vannak, amelyeket hagyományosan képes kezelni a máriatövis tea, ezek közé tartozik a magas koleszterinszint, a 2-es típusú cukorbetegség, a gombamérgezés, cirrhosis és bizonyos típusú rákos megbetegedések. A máriatövist ezenfelül felhasználják a vese védelmére, a gyulladásos bélrendellenességek gyógyítására, illetve a pikkelysömör és a legyengült immunrendszer kezelésére is.

2014. október 1., szerda

A máriatövis és a kemoterápia

A máj károsodása az egyik legkomolyabb hátránya a kemoterápiának. Néha ez a sérülés elég súlyos ahhoz, hogy a kemoterápia adagot csökkenteni kell vagy teljesen le kell állítani. Éppen ezért bármi, ami képes megakadályozni vagy leglaább csökkenti e máj-károsító hatásokat, az nagyon nagy segítség lehet a rákos betegeknek. Úgy tűnik, hogy a máriatövis éppen ilyen.


Mit mondanak a tudósok?

Egy tanulmány már megvizsgálta a máriatövis és a kemoterápia kölcsönhatását 50 akut limfoblasztos leukémiában szenvedő gyermek esetében, akiket véletlenszerűen osztottak két csoportba: az egyik csoportban a gyerekek placebot szedtek, a másikban azonos mennyiségű máriatövist. A vizsgálat kettős-vak volt, vagyis sem az orvosok, sem a gyerekek nem tudták, hogy ki mit szed.

Az 56. napon megvizsgálták a gyerekeket és azt találták, hogy a máriatövist szedő gyermekeknél a vérben jóval kevesebbek voltak azok a markerek, amelyek a májkárosodás mértékét jeleznék. Ennek köszönhetően ennél a csoportnál nem kellett csökkenteni a kemoterápia adagját, mivel a máriatövis megvédte a májsejteket a károsodástól. A vizsgálat persze egyelőre nem volt elég nagy ahhoz, hogy megtudjuk, hogy más ráktípusok esetében is így működhet a máriatövis.

A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a máriatövissel jelentősen csökkenthető a máj toxicitása a kemoterápia ideje alatt. A kutatók megnézték a többi sejt állapotát is, amely során világossá vált, hogy a máriatövis javítja a kemoterápia eredményességét is, mivel elősegíti a rákos sejtek pusztítását.